יש מקום

בעידן בו רוכשים המון, יש לרובנו בלי סוף חפצים, הבתים אינם גדולים דיים לשפע המוצרים, ועדיין, אנחנו אוהבים מראה מאד נקי ומסודר, כאשר הבית נעים אז יש לנו סדר ורוגע בראש.  

כשנבוא לתכנן לכם את הבית נרצה לדעת על כל חפץ קטן או גדול, שימושי או חסר תוחלת ,שיש ברשותכם כיום. כל פריט יקבל פינה ייעודית משלו כך שלא יפגע בסדר המופתי   "שאין לך דבר שאין לו מקום..." 

כיצד והיכן נוסיף מקום שלא ידענו עליו בתוך חלל הדיור העירוני?

המאמר הבא בנוי מ-4 אזורי אחסון בכל אחד מהם מספר פתרונות שונים המתאימים לנתונים פיזיים שונים ולהעדפות האישיות שלך. 

נדבר על אחסון בחללים עליונים, גבוהים שמחוץ להישג ידם של רובנו, או אפילו קשים לגישה, שטחים מעל לגבוה של 170 ס"מ.האזור השני שנגלה בבית שאפשר לנצל ולהנות ממנו כדי לאחסן חפצים בסדר ובנוחות יחסית הם החללים שמתחת להישג ידינו, חללים קיימים או שנייצר בגובה של עד 60 ס"מ בד"כ חללים אלו מתקבלים מתחת לרהוטים שלנו.

בהמשך נפתיע עם "ידי בתיה בת פרעה" על חללים שנאבדים לנו בעומק כתוצאה מאלמנטים חוסמים, איך נקרב אלינו חפצים שנקברו בעומק?והמקום האחרון שנשמיש בבית יהיה השטח שמתחת למדרגות במקרה שישנן כאלה...זהו חדרון של ממש כבר ולא רק חלל שאין איך להגיע אליו.  

אחסון עליון


רב התקרות שלנו הן בגובה של 2.60 מ' ויותר גובה מינימאלי 2.50 מ' אבל מה לעשות אנחנו לרב לא יותר מ 2 מ '😉 ובדרך כלל קצת פחות .כך שגם אם יש מדף, הוא לא נגיש. במילא הוא פחות בר שימוש או שישמש לאחסנת ציוד פחות שימושי. 

הפתרון לא כל כך רחוק! עם עיצוב ותכנון של "שטאובר גלזמן" נוכל לנצל את הגבהים הללו לפריטים בשימוש יומיומי, כיצד? 

פתרונות פרזול

מוט משיכה- (ראו בחלק העליון של הארון בתמונה שלמעלה) היתרון הוא בהנגשה של הארון העליון לשימוש רציף, נוכל לתלות שם בגדים של אותה העונה ולא רק לעונה הבאה. אם ניקח פרזול לא איכותי המוצר לא יעבוד בזרימה ואף עלול להישבר מכובד המשקל ומשימוש חוזר 

ארון נשלף

לא בכל הבית אופציית המוט רלוונטית, לדוגמא במטבח נוכל להשתמש בפתרון הארון הנשלף ,יהיה לנו מעין מערך פרזול שיכלול אחסון בגובה שאינו נגיש, אותם נוכל להוריד ע"י שליפת המדפים שמונחים ע"ג הפרזול הנשלף החוצה והורדתה כלפי מטה לגובה הסטנדרטי והנח לשימוש, נוכל לאחסן במגירות-מדפים אלו את הדברים הנחוצים לנו ברמה היומיומית ויותר לא נראה את הדברים האלו...😉

דירוג ובמה

בחללים עם תקרות גבוהות (מצוי הרבה בבניה המקורית בירושלים) ניתן לייצר במות קטנות או מדרגות בתוך החלל כך שנוכל להגיע גבוה יותר ולהנות מהשטח הפרוש לרגלנו. 

סולם

אם יש לכם בית קטן עם תקרה גבוהה ואתם תולעי ספרים למשל, בעיצוב אישי שלנו תוכלו לקבל סולם בטיחותי רץ על מסילה כך שכל גובה החלל יהיה פתאום נגיש בכמה צעדים כלפי מעלה בעזרת הסולם. את הסולם נצייד גם במעצור ציד או תחתון על מנת לשמור על הבטיחות בעת העליה. השטח הנדרש כדי לייצר מסילה ודאי שווה את עצמו ונוכל לכסות מדפים שלמים בספרים. במקרה של משחקים העניין פחות מומלץ, כי סולמות, זה עסק לגדולים. מגיל 12 בערך... תוכלו גם לתכנן חדר למתבגרים שמנצל את החלל העליון ע"י סולם, זה בריא! 

אחסון תחתון

שטחי האחסון במפלסים הנמוכים של דירתנו הם מרובים, הסיבה לכך היא שאנחנו יצורים ההולכים על שתיים וטווח פעילותינו מתחיל בגובה של כ 70 ס"מ בעמידה ו40 ס"מ מושב, כך יוצא שכמעט כל ריהוט בביתנו מייצר תחתיו שטח אחסון. אמנם פחות נח אך שטח בהחלט וגם נגיש, רק דורש מעט יותר ספורטיביות. איך נשלב שם אחסנה ובאופן מסודר?  

ספסל במטבח

פינת הישיבה במטבח הופכת ביתית עשרת מונים כאשר אנו יושבים על ספסל מרופד ונעים, ניתן להחליף את הכריות בכל עונה ולרענן בקלות, גם ניתן לכבס מדי פעם את הכריות ולהוסיף ריח רענן ונקי במטבח ,את הספסל נוכל לייצר עם קופסא מתחתיו שהמושב נפתח ואז נוצר לנו שטח אחסון גדול ונפלא מתחת למושב, ניתן לאחסן שם מכשירים בהם משתמשים לעיתים רחוקות מאד, או סרוויסים לאירועים מיוחדים, מגבות, סינרים או כל דבר שאין לו מקום אחר אבל רוצים אותו במקום נגיש. החיסרון הוא שבזמן ארוחה השטח אינו נגיש אבל בזמן של בישולים בהחלט קל לגשת לשם, בהתכופפות קלה... ספסלי מטבח מתוכננים לרב  בצד אחד בלבד של שולחן האוכל בצמוד לקיר כך שלא יפריע במרחב הפתוח ולא יהווה מכשול פיזי או עיצובי. סגנון העיצוב שעושה שימוש בספסל מטבח הוא כפרי יותר, אבל כפרי זה ביתי ! 

ספסל בחדר משחקים


זה הכי גאוני מהכל! חדר המשחקים הוא עולם הילדים, הם מבלים בו שעות רבות ואנו רוצים לתת להם את מלוא העצמאות בו, אפשרות אחסון בגובה העיניים, שלהם, תיתן להם מרחב עצמאות, את תוכלי להחליט אילו משחקים מתאים לך שיהיו בהישג ידם המלא. בכדי למנוע בלגן בארגז האחסנה, חשוב לאחסן בו בקופסאות או ארגזים נוספים, אפשר לפתוח אותו מלמעלה כארגז או לבנות מגירה או מספר מגירות שיפתחו מהחזית. ספסל ישיבה בחדר המשחקים יהפוך אותו למקום בו אפשר גם לנוח לצפות באחרים משחקים, או לצפות במסך, אבל לא יותר מידי, 😉.ארגז מגירות ספסלי, יש בו חסרון, כי עם משחקים מאד נח שהארגז נשלף עד הסוף, אבל המראה יותר בנוי. סלים נשלפים המותאמים לחלוקה של הספסל, יותר פשוט אבל גם יותר פרקטי לפיזור המשחקים והניוד שלהם. 

ארגז מגזינים וכירבוליות


מוצר חביב שיש בשוק היום הוא מן קופסה, היא דומה במקור לקופסת קרטון אבל הקופסא הזו מתוכננת בגובה התואם מושב לילד או להניח עליו מלמעלה כוס שתיה, נשנוש קטן לזמן השהיה בפינת הישיבה, ובנוסף , וזה שימושו העיקרי לאחסן בתוכו אלבומי תמונות, מגזינים לטעמכם או כירבוליות לרווחת הנחים על מערכת הישיבה. קופסא כזו קלילה בעין ושומרת על סדר במקום החשוב הזה בבית שבו אנחנו רוצים ל"התאפס על עצמנו".  

אחסון בפינת הישיבה


פינת הישיבה צריכה להיות סופר מסודרת, היא פני הבית גם כשאינה ממוקמת במקום נצפה. יחד עם זאת נרצה שיהיה לנו בא כירבוליות, מגזינים, אלבומי תמונות משפחתיים ואולי גם כמה מטענים לשעת הדחק. נוכל לייצר שטח אחסון נגיש ונסתר גם יחד. ישנם הדומים נפתחים. הצורך באחסון מוביל לפינוק נוסף, לא שוכחים לדאוג גם לרגליים העייפות 😊. אם מערכת הישיבה שלכם קרובה לקיר, ואתם אנשים מיושבים שאוהבים ריהוט קבוע, תוכלו להיעזר במעצבת פנים ונגר על מנת לעצב ולייצר ספה קבוע בהתאמה אישית עם שטח אחסון מתחתיתה. 

ספסל  בכניסה לבית


כמה חשוב בכניסה לבית, כמה נח שאפשר להיכנס ולהוריד נעליים, לנוחות ולניקיון. נכנסנו הביתה אין לנו סבלנות ללכת עד החדר להניח את כל החפצים, להתפטר מהנעליים וכו' מקום אחסון גדול בכניסה לבית, במיוחד בגובה הנעליים ישנה את חיינו ממש, ניתן למקם בו גם את נעלי הבית שלנו וכל פעם אחד מהשניים יחכה לנו, נעל ליציאה או נעל בית לשהות הנוחה. כמובן שרצוי להכין גם מקום למפתחות, תיקים וכדומה, אך לא כאן המקום להרחיב. ספסל ישיבה קטן בכניסה לבית לרב משדר מראה פשוט וכפרי יותר אך בהחלט ניתן לעצב אותו באופן כזה שיראה עירוני ואף יוקרתי, לטעמכם. למעלה נראות התמונות בסגנון עממי כפרי, עץ בהיר אין הרבה ריפוד, והכל חשוף לעין כל.  

מתחת למיטה בחדר השינה הראשי ושל הילדים

הכי מוכר הכי שימושי. את האחסון מתחת למיטה כולנו מכירים. החל ממגירות נשלפות בחדר הילדים, המשך במיטה מתרוממת בחדר שינה ועוד אין סוף אפשרויות. אסור לותר על השטח הנוח הזה שאפשר לשים בו ציוד לא של העונה, מזכרות ישנות ויקרות, מצעים, ועוד. יש מיטות עם אחסנה, ויש אחסנה עם מיטה. בבקשה אל תגזימו, פרופורציות!

אחסון בעומק

גלגל נגרות


מכירים את הסטנד המסתובב בחנות? למה רק בחנות? גם בבית אם יש לנו מצב בו נוצרת נישה עמוקה מהרגיל (65 ס"מ ומעלה) ניתן לייצר מדפים מסתובבים, כך שניתן להביא את המאוחסן באחורי הארון אל קדמתו בקלות רבה ולנצל כך שטח מת. מוסיפים דופן פנימית או 2 לארון עליה מרכיבים מדפים מעוגלים, המדף התחתון ביותר הינו עגול ומנוח על גבי ציר פרזול מסתובב. החיסרון בכך הוא שחפצים קטנים עלולים ליפול מהמדף לתחתית הארון העמוק, אבל גם לזה יש פתרון, מוסיפים קנט כגדר בקצה כל מדף. הקרוסלה הזו אינה נותנת יותר מקום לאחסון כי אם מנגישה שטח מרוחק שאחרת היה משמש לאחסון דברים שאינם בשימוש יום יומי. הפתרון מתאים במקרה של פינות ריבועיות בלבד ולא מלבניות, כי רק בריבוע יש אורך אלכסון בודד. 

פתרונות פרזול

בפינת המטבח כולנו מכירים את אין סוף האפשרויות על מנת להנות מהשטח העומד שם ללא גישה נוחה. אין הבדל בין המטבח לכל חלל אחר גדול יותר או עמוק יותר. מדפים עגולים על ציר מרכזי, קפיץ משתחרר, מגירה נשלפת שמנצלת גם שטח ללא גישה, הדבקת המדף לדופן החיצונית על גבי מסילה, קרוסלה פינתית, ועוד

וילון ולא ארון


לארון סגור יש הרבה מאד מעלות, הוא מבודד מבחינת טמפ', חדירת אור שמש שמסיר צבע מחפצים, ארון טוב מונע גם כניסת אבק ושאר גרגרים שבאוויר (לרב ארונות כנף יותר אטומים מארונות הזזה) אבל יש לו גם כמה חסרונות והם אי גמישות, בד"כ קובעים מיקום מדפים וככה זה יישאר להרבה מאד זמן. הרבה שטח פרזול והרבה שטח קונס', ארון גם בד"כ מוגבל ברוחב שלו בגלל המסה הקונסטרוקטיבית ולכן מונע גישה לעומק. אז מה האפשרות האחרת? וילון, נקרא לו "וילון הסתרה" וילונות שומרים על פרטיות ונותנים מראה קליל, יוקרתי ומאד חמים וביתי, בווילון יש אין סוף אפשרויות לדג' בדים וסגנון. מאחורי הווילון אפשר לייצר מדפים לא רפרזנטטיביים אבל נוחים לשימוש למשל משחקי ילדים בכמה מדפים מאד פשוטים או אפילו דקים וחזקים מנירוסטה אפשר לשים קיר הלבשה כמו בחנויות שקל להחליף בו את המיקומים ואז על הכל לסגור בווילון נקי ויפה! 

זרוע תליה נצמדת לקיר

צירים הם גאונות! אפשר לייצר איתם רובוט אנושי ועוד מספר אפשרויות בלתי מוגבל. בכל מקרה, כאן באנו לפתור או יותר נכון לאפשר לנצל שטח מת בעומק. לכן זרוע פשוטה דו ממדית תוכל לקרב אלינו חפצים שיתלו עליה ויאוחסנו בדרך קבע בעומק הנישה ובזמן שנרצה נמשוך אותה אלינו עד עומק חלל החדר קרוב אלינו. זרועות אלו בעלות יכולות נשיאה גבוהה מאד, כמעט כל משקל שתרצו. אז יאללה בוא נהנה גם מהפינה ההיא שחשבנו שאין איך להנות ממנה או שעד היום היה ם בלאגן כזה שלמצוא משהו כבר עדיף לקנות חדש. 

מתחת למדרגות

אם יש לך , וילה, דופלקס, דירת גג, קוטג', חצי מדו משפחתי וכיוצ"ב המדרגות יהוו אלמנט משמעותי המקשר בין חללי הבית, המדרגות, יוצרות תחתיהן חלל ההולך וגובה. החלל אותו נרצה לנצל הוא החלל שמגובה סביר ועד לגובה של אדם מעבר לכך אפשר להנות ממנו כשטח פתוח היוצר קשר עין ומקליל את האווירה אך לעיתים גם אותו ננצל מסיבות מסוימות כמו בקרבת קיר ועוד. 

פינה לילדים


תלוי במיקום ומבנה אבל ניתן להשאיר את השטח פתוח דווקא וצופה על חלל הדירה באופן כזה שילד יוכל להנות שם במהלך היום מקראית ספר, ומנוחה קלה. אם יש לכם חיות מחמד, להבדיל :) תוכלו לתת להם את הפינה שלהם שם. ניתן לייצר על הספה המותאמת למידות הילדים גם כמה מדפים נגשים ולתת לילד ספריה משלו.  

מדרגת ארגז

דרך חמודה ופשוטה אך לא מנצלת מירבי היא לייצר תאי אחסון ב"רצפה" או בשפה המקצועית מדרך או "שלח" המדרגה אותו אפשר להסיר או להרים כלפי מעלה ותחתיו ליצר חלל בעומק סביר לגישה, לחלל הזה אפשר להגיע גם מ"רום המדרגה" כלומר ה"קיר" של המדרגה. ואז זו תהיה יותר מגירת מדרגה מאשר ארגז מדרגה ושטח האחסון יכול לגדול משמעותית  

שירותים

טריק ידוע, מחאים שירותי אורחים בשיפוע שתחת גרם המדרגות, זהו ניצול טוב מאד של השטח אבל עבור המשתמש החוויה היא של צפיפות, דחיסה ואגביות. חסרון נוסף של ניצול זה הוא שבדרך כלל קשה לחבר חלל זה עם אוויר טבעי ואיוורור מוצלח. חשוב להבין מי יהיו המשתמשים העיקריים ולחשוב האם המיקום על מעלותיו וחסרונותיו נכון להם. 

ארון נסתר נשלף


ניתן למלא את החלל במתקנים נשלפים כך שברגע שיצאו מתוך החלל הקטן התחום בארבע קירות ניתן ליהנות ולהגיע בקלות אל כל אביזר הנמצא בכל פינה ולו הרחוקה ביותר הדבר מתאפשר בתנאי תכנון מסוימים שיש לאן להוציא כזה מתקן וגם שטח לאדם לעמוד סביבו ...